Artykuł sponsorowany

Budowa i charakterystyka układu hydraulicznego Fendt

Budowa i charakterystyka układu hydraulicznego Fendt

Ciągniki rolnicze marki Fendt od lat cieszą się uznaniem wśród rolników na całym świecie, a jednym z kluczowych elementów ich konstrukcji jest zaawansowany układ hydrauliczny. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej budowie i charakterystyce tego istotnego dla pracy maszyn rolniczych komponentu.

Podstawowe informacje o układzie hydraulicznym Fendt

Układ hydrauliczny w ciągnikach Fendt pełni kluczową rolę, umożliwiając precyzyjne sterowanie maszyną oraz wydajne wykorzystanie siły roboczej. Składa się on z wielu elementów, takich jak pompy, zawory, siłowniki czy przewody, które współpracują ze sobą, aby dostarczyć odpowiednią ilość oleju hydraulicznego pod właściwym ciśnieniem do poszczególnych podzespołów maszyny.

Pompy hydrauliczne stosowane w ciągnikach Fendt

W układzie hydraulicznym Fendt stosuje się różnego rodzaju pompy hydrauliczne, które odpowiadają za dostarczenie oleju do poszczególnych elementów układu. Najbardziej popularnymi pompami są tzw. pompy zębate oraz tłoczkowe. Pompy zębate charakteryzują się prostą budową, a ich główną zaletą jest stosunkowo niska cena. Pompy tłoczkowe mają zaś wyższą wydajność oraz lepszą regulację ciśnienia, co przekłada się na większą precyzję sterowania maszyną.

Zawory hydrauliczne w układzie Fendt

Kolejnym ważnym elementem układu hydraulicznego są zawory, które odpowiadają za kontrolowanie przepływu oleju oraz jego kierunku. W ciągnikach Fendt stosuje się różne rodzaje zaworów, takie jak zawory przelewowe, zwrotne czy sekwencyjne. Zawory przelewowe służą do utrzymania stałego ciśnienia w układzie, zawory zwrotne zapobiegają niekontrolowanemu przepływowi oleju w przypadku awarii, natomiast zawory sekwencyjne umożliwiają sterowanie kilkoma funkcjami równocześnie.

Siłowniki hydrauliczne w ciągnikach Fendt

Siłowniki hydrauliczne to kluczowe podzespoły układu hydraulicznego, które odpowiadają za przeniesienie siły roboczej na poszczególne elementy maszyny. W ciągnikach Fendt stosuje się zarówno siłowniki jednostronnego, jak i dwustronnego działania. Siłowniki jednostronne mają jedną komorę roboczą i są używane w prostych aplikacjach, natomiast siłowniki dwustronne mają dwie komory robocze i umożliwiają precyzyjne sterowanie maszyną w różnych kierunkach.

Przewody i złącza hydrauliczne w układzie Fendt

Przewody hydrauliczne odpowiadają za transport oleju między poszczególnymi elementami układu. W ciągnikach Fendt stosuje się zarówno przewody elastyczne, jak i sztywne, które są odpowiednio dopasowane do wymagań danego podzespołu. Złącza hydrauliczne pełnią natomiast funkcję łącznika między przewodami a innymi elementami układu, zapewniając szczelność oraz łatwość montażu i demontażu.

Filtracja oleju hydraulicznego w ciągnikach Fendt

Czystość oleju hydraulicznego ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu. W ciągnikach Fendt stosuje się wysokiej jakości filtry oleju, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia oraz chronią poszczególne elementy układu przed przedwczesnym zużyciem. Filtracja odbywa się zarówno na poziomie ssania oleju przez pompę, jak i na etapie jego powrotu do zbiornika.