Artykuł sponsorowany

Jak uniknąć pomyłek przy zakupie firanek?

Jak uniknąć pomyłek przy zakupie firanek?

Zakup firanek może wydawać się prostym zadaniem, ale nie zawsze jest łatwo znaleźć idealny wzór i materiał, który będzie pasował do naszego wnętrza. Warto więc znać kilka wskazówek, które pomogą uniknąć pomyłek i sprawią, że nasze okna będą prezentować się elegancko i stylowo.

Wybór materiału i wzoru

Firanki na metry to popularny sposób na zakup tkanin dekoracyjnych do okien. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Najlepiej wybrać tkaniny naturalne, takie jak bawełna czy len, które są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Kolejnym istotnym aspektem jest wzór – warto postawić na uniwersalne motywy, które nie będą dominować wnętrza, ale jednocześnie nadadzą mu charakteru. Przykładem mogą być delikatne kwiaty, geometryczne kształty czy subtelne pasy.

Dopasowanie do stylu wnętrza

Przed zakupem firanek warto dokładnie przemyśleć, jaki efekt chcemy osiągnąć w naszym pomieszczeniu. Jeśli nasze mieszkanie urządzone jest w stylu minimalistycznym, lepiej zdecydować się na proste, jednokolorowe firany. Natomiast w przypadku wnętrz klasycznych czy rustykalnych dobrze sprawdzą się bardziej ozdobne tkaniny z koronką, falbanami czy haftami. Ważne jest, aby firanki współgrały z pozostałymi elementami wystroju, takimi jak meble, podłogi czy dodatki.

Właściwe wymiary i sposób montażu

Aby uniknąć pomyłek przy zakupie firanek, konieczne jest dokładne zmierzenie okna. Warto pamiętać, że firany powinny być nieco dłuższe i szersze niż samo okno, aby ładnie się układały i pełniły swoją funkcję dekoracyjną. Należy również zwrócić uwagę na sposób montażu – niektóre firanki wymagają specjalnych zaczepów czy karniszy, a inne można łatwo zawiesić na tradycyjnych drążkach. Dobrze jest wcześniej sprawdzić, jaki system montażu będzie najbardziej odpowiedni.

Porównanie cen i jakości

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto porównać ceny i jakości firanek w różnych sklepach oraz na stronach internetowych. Nie zawsze najniższa cena gwarantuje najlepszą jakość. Warto więc zwrócić uwagę na szczegóły wykonania, takie jak szwy, hafty czy jakość materiału. Warto również sprawdzić opinie innych klientów, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakupie konkretnej firany. 

Konsultacja z ekspertem

Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie firanki będą najlepiej pasować do naszego wnętrza, warto skonsultować się z ekspertem lub projektantem wnętrz. Profesjonalista może doradzić nam, jaki rodzaj firanek będzie najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb, jakie materiały i wzory warto wybrać oraz jak dopasować je do pozostałych elementów wystroju. 

Uwzględnienie warunków oświetleniowych

Warto również zwrócić uwagę na warunki oświetleniowe w pomieszczeniu, w którym planujemy zawiesić firanki. Jeśli okno wychodzi na stronę słoneczną, warto wybrać tkaniny, które będą dobrze zasłaniać światło i jednocześnie nie będą zbyt ciężkie. Natomiast w przypadku okien od strony północnej lepiej zdecydować się na jasne, lekkie materiały, które pozwolą na swobodne przenikanie światła do wnętrza.