Artykuł sponsorowany

Jakie badania wykonuje kardiolog?

Jakie badania wykonuje kardiolog?

Kardiologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób serca oraz układu krążenia. W Gdańsku znajduje się wiele renomowanych placówek medycznych, w których kardiologowie wykonują różnorodne badania, mające na celu ocenę stanu zdrowia pacjentów. Poznaj, jakie badania wykonuje kardiolog i jak dbać o serce w Gdańsku.

Badania diagnostyczne wykonywane przez kardiologa

Elektrokardiogram (EKG) to podstawowe badanie, które pozwala na ocenę pracy serca poprzez rejestrowanie jego aktywności elektrycznej. Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które może być przeprowadzone zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych. Echokardiogram (ECHO) to badanie ultrasonograficzne serca, które pozwala na ocenę jego struktury i funkcji. Dzięki temu badaniu można zobaczyć ruchy ścian serca, przepływ krwi przez zastawki oraz ocenić wielkość i funkcję komór serca. Echokardiogram jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które może być wykonywane zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych.

Test wysiłkowy to badanie, które pozwala na ocenę wydolności serca podczas wysiłku fizycznego. Pacjent wykonuje ćwiczenia na bieżni lub rowerze stacjonarnym, a jednocześnie monitorowana jest jego aktywność elektryczna serca oraz ciśnienie tętnicze. Test wysiłkowy może pomóc w diagnostyce choroby wieńcowej oraz ocenie ryzyka wystąpienia zawału serca. Holter EKG to badanie, które polega na długotrwałym monitorowaniu pracy serca za pomocą przenośnego urządzenia rejestrującego aktywność elektryczną serca. Badanie trwa zwykle 24 lub 48 godzin i pozwala na wykrycie zaburzeń rytmu serca, które mogą występować sporadycznie i nie zostać wykryte podczas standardowego EKG.

Leczenie i profilaktyka chorób serca

Oprócz badań diagnostycznych kardiolog w Gdańsku zajmuje się także leczeniem i profilaktyką chorób serca oraz układu krążenia. W ramach leczenia stosowane są różne metody farmakologiczne, takie jak leki obniżające ciśnienie tętnicze, przeciwpłytkowe czy przeciwmiażdżycowe. W przypadku konieczności kardiolog może również skierować pacjenta na zabiegi inwazyjne, takie jak angioplastyka czy wszczepienie by-passów. Profilaktyka chorób serca opiera się przede wszystkim na zdrowym stylu życia, który obejmuje zrównoważoną dietę, regularną aktywność fizyczną oraz unikanie używek, takich jak palenie tytoniu czy nadmierne spożywanie alkoholu. Kardiolog może również zalecić pacjentowi regularne kontrole i badania profilaktyczne, które pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych. W Gdańsku znajduje się wiele placówek medycznych oferujących usługi z zakresu kardiologii. Pacjenci mogą skorzystać zarówno z publicznych przychodni i szpitali, jak i prywatnych gabinetów lekarskich. Warto pamiętać o regularnych kontrolach u kardiologa oraz wykonywaniu zalecanych badań diagnostycznych, gdyż wczesne wykrycie chorób serca może znacznie zwiększyć szanse na skuteczne leczenie i uniknięcie poważnych powikłań.